ESTETİK BURUN OPERASYONU(Rhinoplasti)

27 Ocak 2013 - 17:14

ESTETİK BURUN OPERASYONU(Rhinoplasti)

Burun estetiği(Rhinoplasti)nedir?

Rhinoplasti, estetik görünüm amacı ile burna şekil vermek için yapılan operasyondur.

Rhinoplasti yaşı: burna estetik amacı ile yapılan operasyonlarda fiziksel ve ruhsal gelişimin olgunlaştığı dönemler tercih edilmelidir. Ortalama olarak 18 yaş ve üstü operasyon için uygundur.

Operasyon öncesi ilk görüşme: operasyon öncesi ilk görüşmede, nefes alma kondisyonu ve burun iç kısmını incelemek için endoskopik muayene yapılır. Hastanın burun fotoğrafları çekilerek bilgisayar yardımı ile operasyondan sonra gerçekleşecek olası şekil belirlenir.

Burun estetiği operasyonu tekniği: operasyonda burun kemikleri hassas kesiciler ve mikromotor ile kesilerek törpülenir. Bu sayede burun yeni bir şekil alır. Video endoskopik tekniği ile de burnun dış yapısında herhangi bir iz kalmaz.

Burunda nefes alma güçlüğü ve burun orta duvarında eğrilik söz konusu ise estetik operasyon ile bu sorunlar da düzeltilmektedir.

Operasyonda gerek duyulduğu takdirde hump adı verilen burun üstünde ki çıkıntı çıkarılır, burunda görülen eğrilik onarılır, burun delikleri, burun ucu yeniden şekillendirilir, burun içine uygulanan kesiler eriyici özelliği olan ipler ile dikilir ve kapatılır. Burun dış kısmı ise özel bantlar yapıştırılır ve 7 gün kalacak plastik atel yerleştirilir.

Ameliyat süresi: operasyon genel olarak anestezi yardımı ile yapılır ve yaklaşık olarak 2, 2,5 saat kadar sürer.

İyileşme süreci: operasyondan sonra 1. Gün soğuk uygulama ve hafif ağrı kesiciler hastayı rahatlatmak için yeterli olur. Hasta ilk gün hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyatı takip eden 2. Ve 3. Gün ufak bir şişlik ve morluk görülebilir. Ancak birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyattan sonra en geç 1 hafta içinde burna uygulanan atel ve bantlar alınır. Kişi ortalama 7. Gün içinde normal yaşamına döner.

İsminiz
E-Posta Adresiniz ( Yayınlanmayacaktır )
Yorumunuz

SON EKLENENLER

hsg Kadın Estetik Cerrah Migren Ameliyatı Migren Ameliyatı acell prp Yağ Aldırma Vaser Liposuction meme büyütme fiyatları Açık Emar Fiyatları Ankara Burun Estetiği