İlk Burun Estetiği

08 Mayıs 2013 - 12:49

İlk burun estetiği operasyonunun, Hindistan ve Mısır’ da M.Ö 600’ lü yıllarda yapıldığı bilinmektedir. Burun estetiğinin modern tıp ile buluşması 1887 yılında Dr. Orlando Rou ile olmuştur.

Geçmişte yapılan bu estetik operasyonlar, hiyerogliflerde betimlenen burna baskılı pansumanlar ile belirtilmiştir. Zaman içerisinde birçok aşamadan geçerek bugünkü modern tıp ile buluşmuştur.İlk burun estetiğinden sonra geçen zaman içerisinde, burun estetiği operasyonlarında birçok teknik denenmiştir. Bunlardan bazıları, Dupuytren, Delpech, Beck, Zeis ve Syme dir. Modern tıbbın öngördüğü burun estetiği tekniğine ulaşmak, zahmetli bir süreç gerektirmiştir. İlk operasyonlarda öngörülen teknikte, burun sırtı kemeri alınıp, nazal kemiklerin kırılmasını gerektiriyordu. Daha sonra da orta hatta getiriliyordu. Zaman ile burunun estetiğinin en doğal sonuçları vermesi için çalışmalara başlanmıştır. Burunda dokuları küçültüp dışarı atmak yerine mevcut yumuşak dokuları, burun çatı yağlarını mümkün olduğunca çıkarmadan yeniden yapılandırma yoluna gidilmiştir. Böylelikle de operasyonun sonucu uzun yıllar tahmin edilebilir bir güvenilirlik sağlayabilir hale geldi. Bu teknik ile, dokular birbirlerine sabitlenerek iyileşme sürecinin şansa bırakılmaması esas alındı. Burun estetiğinin en önemli kısmı operasyonun sonunda burnun hastanın istediği halde olabilmesidir. Operasyon öncesinde hastanın burnunun resmi çekilmelidir. Burnun son hali hastanın istekleri ve yüzün şekli ile örtüşmelidir. Estetik operasyonlar konusunda uzmanlaşan doktorlara göre, hastanın burun güzelliğinin, sadece yüze yakışıp yakışmadığı ile ilgisi vardır. Eski zamanlarda ilk burun estetiğinin yapılma sebeplerinin başında, sağlıklı nefes alamamak gelmektedir. Daha sonraki sebep de şuanda da olduğu gibi estetik kaygıdır.

Tarihte ilk burun estetiği olan insanın ne tür acılar çektiğini bugün için bilemiyoruz. Ancak modern tıbbın geldiği nokta bugün bu tür operasyonlar için fiziksel acıyı ve zorluğu en aza indirmiştir.

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz ( Yayınlanmayacaktır )
Yorumunuz

SON EKLENENLER

hsg Kadın Estetik Cerrah Migren Ameliyatı Migren Ameliyatı acell prp Yağ Aldırma Vaser Liposuction meme büyütme fiyatları Açık Emar Fiyatları Ankara Burun Estetiği